קופונים
טיפ מהרופאה
הרוקח הפרטי שלך

מכת כינים

באלפי בתים בישראל מתרחשת מלחמת עולם חסרת פשרות. אלפי אמהות חדורות רוח קרב יוצאות באומץ לב למלחמה שאינה נגמרת לעולם: המלחמה בכינים. בניגוד לדעה הרווחת בציבור, הכינים הן רב עונתיות: הן נמצאות בשטח בכל ימות השנה ומוכנות לתקוף כל יעד שעיר בכל רגע נתון.

כינת הראש היא חרק טפיל שגודלו כגודל גרגר שומשום ואורכו רק כ-3 מילימטר. לכינת הראש הבוגרת יש שש רגליים וזוג צבתות שתפקידן לתפוס את השערה בחוזקה ובכך לאפשר לכינה לשרוד על הראש. צבעה של הכינה הבוגרת אפור-חום ולעתים משתנה גם לאדום, בהתאם לזמן שבו אכלה את הארוחה האחרונה.

הכינה חיה בין שבוע לחודש על שיער ראשו של האדם, ובטווח הזמן הזה היא מתקיימת ממציצת דמו של המארח. איך היא עושה את זה? הכינים נוהגות לפצוע את עור הקרקפת, ליצור פצע פתוח ולמצוץ את הדם בין ארבע לחמש פעמים ביום. ולמה מגרד לנו הראש? מכיוון שהכינים נוהגות להחדיר לפצע הפתוח חומר נוגד קרישה, המאפשר להן להמשיך ולמצוץ מאותו מקום במשך זמן ממושך, וחומר זה גורם לנו להתגרד. וזה עוד לא הכול: כינה בוגרת נוהגת להטיל עד שש ביצים ביום, כלומר כ-150-50 ביצים לכל מחזור חיים.

ביצת הכינה היא עגלגלה וצבעה חום-צהוב מבריק. ביצי כינים נראות לעתים כמו קשקשים לבנים, אבל בניגוד לקשקשים שעפים בסירוק קל של השיער, ביצי הכינים דבוקות אליו היטב. הכינה נוהגת להדביק את הביצים אל השיער בדבק חזק במיוחד, המאפשר לביצה להישאר דבוקה לשיער עד בקיעתה ומעבר לכך.

איך מאבחנים?
הסימן האופייני להידבקות בכינמת הוא גירוד תכוף של הראש. הגירוד מתחיל כארבעה עד שמונה שבועות לאחר ההדבקה הראשונית, ונגרם כאמור מהחומר נוגד הקרישה שמחדירה הכינה לעור הקרקפת. הכינה נוהגת להפריש לתוך הפצע חומר נוגד כאב, שנועד למנוע מהנעקץ לחוש בעקיצה. הגרד העז יופיע רק לאחר שהכינה סיימה את המציצה.

את הטיפול בכינים יש להתחיל רק לאחר שגילינו על ראשו של הילד כינים חיות. הימצאותן של ביצים בלבד אינן סיבה מספיקה לטיפול, מכיוון שאצל רוב הילדים הביצים האלה לא יתפתחו לכינים בוגרות, וכן ייתכן שמדובר בביצים ישנות שנותרו מהידבקויות קודמות.

איך בודקים?
ראשית מומלץ להרטיב את שיערו של הילד לפני הבדיקה כדי שהסירוק יהיה קל יותר, בעיקר אם מדובר בבנות בעלות שיער עבה במיוחד. לאחר מכן יש להבריש את השיער בעזרת מברשת שיער רגילה כדי להתיר קשרים. בשלב השני יש לסרק את השיער באמצעות מסרק כינים, ולאחר כל סירוק לבדוק אם העליתם בחכתכם כינים חיות או שלמזלכם מדובר באזעקת שווא.

אם אתם מתקשים לבדוק את השיער באמצעות המסרק היעזרו בידיכם, הפרידו קווצות שיער ובדקו את ראש הילד בדיקה ידנית. הכינים אוהבות להטיל את הביצים סמוך לעורף ומאחורי האוזניים, ואם יש ביצים וכינים, זהו המקום שבו תגלו אותן. בדיקה כזאת רצוי לעשות כשהשיער יבש, כך תוכלו להבחין בביצים ביתר קלות.

איך מטפלים?
הטיפול היעיל ביותר כיום הוא שימוש בתכשירים קוטלי כינים (כימיים או טבעיים) תוך כדי סירוק נמרץ במסרק צפוף שיניים. בשוק יש תכשירים רבים שמטרתם לטפל בנגע הכינים, ויש תכשירים חדשים שהם נגזרות של סיליקון הנחשבים יעילים. רובם עושים היטב את המוטל עליהם אם מקפידים להשתמש בהם נכון. מומלץ להקפיד למלא את כל הוראות השימוש הנלוות לתכשיר - בעיקר לקיים שני מחזורי טיפול בהפרש של עשרה ימים זה מזה, שמטרתם להשמיד את הכינים עצמן וגם את דור הצאצאים.

לאחר הטיפול בתכשיר מומלץ להשתמש במסרק כינים כדי להרחיק כינים מתות וחיות. הסירוק מוציא את הביצים וכך מקטין את הסיכוי להתפשטות הנגע. עם זאת, חשוב לדעת כי אחת הבעיות בטיפול בנגע הזה היא שהכינים פיתחו לעצמן עם השנים עמידות לחומרים הפעילים בתכשירים, דבר שהפך כמה מהם ללא יעילים. ההמלצה היא להשתמש בכמה תכשירים לסירוגין. אם לאחר עשרה ימי טיפול עדיין נמצאו כינים חיות על ראשו של הילד, יש להמשיך טיפול בתכשיר שונה, בעל חומר פעיל אחר.

איך מונעים?
אם טרם נדבקתם ואתם נמצאים במיעוט שראשו נקי מטפילים - יש הגורסים שאפשר למנוע את ההדבקה בכינמת הראש, או לפחות לצמצם את היקפה, על ידי מריחת תכשירים עם שמן רוזמרין על ראש הילד באופן קבוע. ריחו של הרוזמרין דוחה את הכינים ומונע את ההדבקה. יש הטוענים שתכשירים המכילים תמצית אורגנו עושים את אותה הפעולה. כמו כן, מומלץ לחפוף את ראשו של הילד באמצעות מרככים על בסיס צמחי שגם ריחם אינו אהוד על הכינים, ולסרק את ראש הילד במסרק כינים מדי יום.


*הכתבה נכתבה בסיועו של פרופ' מיכאל דוד, מנהל מחלקת העור במרכז הרפואי רבין


*הכתבה התפרסמה במגזין הבריאות מבית קידס קר וסופרפארם שהופק על-ידי מוטו תקשורת

 מדיטרנד


© כל הזכויות שמורות למדיטרנד בע"מ

הקמה: וובמאסטר | עיצוב: איריס מילנר